SCHEDULE OF EVENTS

 

Room Names    Oak, Acacia, Ebony, Teak, Cypress,

                             North and South Salons

                             Hospitality Suite #424

 

Abbreviations   AFB           -  American Foundation for the Blind

                             ABCT        -  All Blind Children of Texas

                             BRLT         -  Braille Revival League of Texas

                             DARS         -  Department of Assistive and
                                       
               Rehabilitative Services

                             FB              -  City of Farmers Branch

                             GDUTX      -  Guide Dog Users of Texas

                             LUA            -  Library Users of Texas

                             NTRB         -  North Texas Radio for the Blind

                            

THURSDAY -- September 27, 2012

 

          2:00 pm - 7:00 pm   Early Conference Registration - Lobby

          4:00 pm - 7:00 pm   Pre-Conference Board Meeting - Acacia

 

FRIDAY -- September 28, 2012

 

          7:30 am – 9:00 am       Vendors start to set-up

          9:00 am – 5:00 pm      Conference Registration - Lobby

          9:00 am – 5:00 pm      Exhibits – North Salon

          9:00 am – 11:00 am    Tour to Southwest Art Gallery
                                                      (meet in Lobby at 8:30 am)

          9:00 am – 11:30 am    Tour to “Ester’s Place” at AFB

                                                (meet in Lobby at 8:30 am) (Neva  Fairchild)

          11:00 am – 5:00 pm    Hospitality Suite #424

          11:00 am – 1:00 pm    Lunch not provided

 

          1:00 pm – 2:30 pm      Managing Diabetes - Oak

                                                (Lisa Golden/Sabrina Ross)

          1:00 pm – 2:30 pm      Apple Update (Cecilia Nava) – Ebony 

          1:00 pm – 2:30 pm      Medicare Scams/Fraud/ID Theft –     

                                                (Diane Maguire) Teak

          1:00 pm – 2:30 pm      Currency Update U.S. Mint – Acacia

                                                (Angela Dykstra)

 

          2:30 pm – 4:00 pm      Adult Good Grooming/Makeup – Teak

                                                (Lori Wisner

          2:30 pm – 4:00 pm      iPhone (Neva Fairchild) -- Ebony

          2:30 pm – 4:00 pm      “Living to be 100” – Oak

                                                (Diane Maguire)

          2:30 pm – 4:00 pm      Social Security – Acacia

                                                (Angela Hoquang)

 

          3:00 pm – 6:00 pm      Youth Swim Party – Lower Level

 

          4:00 pm – 5:30 pm      BRLT  (Larry Johnson) – Teak

                                                Braille for Beginners, Braille Technology, Braille Jeopardy

          4:00 pm – 5:30 pm      Self-Defense  – Ebony

                                                (FB Police Dept – Sgt. Erik Stokes)
          4:00 pm – 5:30 pm      Low Vision Update  – Oak

                                                (Dr. Brian Celico)

          4:00 pm – 5:30 pm      Prosthesis Update - Acacia

                                                (Dr. Randy Trawnik)

 

          5:00 pm – 6:00 pm      Youth Pizza Party - Hospitality Suite

          5:30 pm – 6:30 pm      Resolutions Committee – Teak

                                                (Bob Bartlett)

 

          6:00 pm – 7:00 pm  Break

 

          7:00 pm – 9:00 pm      Showcase of Talent -  South Salon

                                                Jean Russell  & Blake Lindsay

                                                Cash bar available Starting at 6:30pm

                                               Admission: $5.00, & Door Prizes

  SATURDAY -- September 29, 2012

 

          6:45 am – 8:00 am       Walk for Success

                                                (Kenneth Semien, Sr.)

                                                Brookhaven College Track

                                                (meet in Lobby at 6:15 am)

 

          7:45 am – 9:00 am       GDUTX Breakfast/Meeting – Cypress

                                                (Cindy Finley)

          9:00 am – 5:00 pm      Conference Registration - Lobby

          9:00 am – 5:00 pm      Exhibits - North Salon

          9:00 am – 11:00pm     Hospitality Suite #424

          9:00 am – 10:15 am   iPhone/iPad (Neva Fairchild)-- Teak

          9:00 am – 10:15 am   BRLT Meeting - Cypress

                                                (Larry Johnson

          9:00 am - 10:15 am     Apple Update (Cecilia Nava) - Ebony

 

          10:00 am – 1:00 pm    Youth Tour  (lunch provided)

                                                NTRB – Reading and Radio Resource

                                                (meet in Lobby 9:00 am)

 

          10:15 am –11:30 am  LUA Meeting (Joan Cox) – Cypress

          10:15 am - 11:30 am   Currency Update, U.S. Mint – Teak

                                                (Angela Dykstra)

          10:15 am –11:30 am   (Computer Set-up) -  Ebony

                                                (Gil Brand/Roy Eubanks)

                            

          SATURDAY LUNCHEON AND PROGRAM - South Salon

 

          11:45 am   Presentation of Colors          Boy Scout Troop 351

                                                                             Scoutmaster, Krag Schmedel

                                                                             Fort Worth, TX

                             Pledge of Allegiance             Noelia Dillingham

                                                                             Houston Council

                             National Anthem led by         Kenneth Semien, Sr.

                                                                             Beaumont Area  Council

                             Invocation                               Neil Finley

                                                                   South Plains Council

 

Menu:         Mixed Garden Salad served with Buttermilk Ranch Dressing,
                Pan Seared Rosemary Chicken,
                Brown Rice, Fresh Seasonal  Vegetables,
                Rolls & Butter,
                Chef's Selection of Dessert,
                Iced Tea and Water Service

         

 

          12:30 pm   Luncheon Speaker - David Ondich

                             Introduced by David Jeppson, DARS/Ft. Worth

 

 

                             GENERAL SESSION

 

1:00 pm    Call to Order –    President Carol Edwards

 

                   Welcome to Conference

         (Becky Collier and Allen Cole – Co-Hosts)

 

                   Introduction of Dignitaries

                             Proclamation - Farmers Branch Mayor’s Office (Becky Collier)

                                      Proclamation – Dallas County Commissioner’s Court (Ana Russo)

                                      Proclamation – City of Fort Worth Mayor’s Office (Allen Cole)

                                      Proclamation – Tarrant County Commissioner’s Court (Ginger Kraft)

 

                             Welcome and Announcements

                                      Carol Edwards – President ACBT

 

          1:30 pm – 3:00 pm      Youth Good Grooming – Oak

                                                (Lori Wisner)

          1:00 pm – 6:00 pm      Youth Computer/  - Ebony

                                                Board Games

                                                (Gil Brand/Roy Eubanks)

           

          2:00 pm – 3:00 pm      First Timer’s Meeting

                                                -  Hospitality Suite

                                                Carol Edwards, President

                                                Noelia Dillingham, 1st Vice President

          2:00 pm – 3:30 pm      Computer Users Group – Cypress

                                                (Bob Bartlett)

          2:00 pm – 3:30 pm      Transition to Independence – Teak

                                                Joseph Noland

                                          

 

          3:00 pm – 5:00 pm      Hospitality Suite - #424

 

          3:30 pm – 5:00 pm      Intro to Guide Dogs – Cypress

                                                (Cindy Finley)

                                                “What would it really be like to use a Guide Dog?/
                                                What is your ‘Etiquette Savvy’ when you are around a Guide                                                         Dog Team?”

          3:30 pm – 5:00 pm      Managing Diabetes – Teak

                                                (Lisa Golden/Sabrina Ross)

 

          5:00 pm – 6:15 pm      Candidates Forum – Cypress

                                                (Cindy Finley)

 

 SATURDAY EVENING SCHEDULE

 

          7:00 pm – 8:30 pm   Banquet – South Salon

 

                             Invocation – Sabrina Ross (Dallas Area Council)

 

Menu:         DoubleTree Caesar Salad with Croutons served with a Peppercorn Dressing,
                Peppercorn Beef Brisket,
                Garlic Mashed Potatoes,
                Seasonal Vegetables,
                Rolls and Butter,
                Italian Cream Cake,
                Iced Tea, Coffee and Water Service

 

 

                             Banquet Speaker:  Bill Thayer

                             Introduced by

                                       Lt. Col. Harry Shively, U.S. Army (Ret.)

 

                             Banquet Speaker:  Stan McGowen

                             Introduced by

                                      Lt. Col. Harry Shively, U.S. Army (Ret.)  

 

                             Announcements/Comments

                                      Carol Edwards, President ACBT

 

          8:45 pm -- 10:30 pm Mystery Entertainment

 

SUNDAY -- September 30, 2012

 

          7:00 am     Awards Breakfast – South Salon

                             Invocation - Ginger Kraft (Fort Worth Council)

 

Menu:         Sausage Links,
                Fluffy Scrambled Eggs with Scallions and Cheddar Cheese,
                Biscuits and Gravy (on the side),

                Freshly Squeezed Orange Juice,
                
Freshly Brewed Coffees and,

                        Specialty Hot Teas

 

 

                             ACBT Scholarship Awards

                                                 - Joyce Watson, Chair

                             BRLT Scholarship Award

                                                - Nadine Saffell, Chair

                                                  (Houston Council)

                             BRLT/ABCT Scholarship Award

                                                - Nadine Saffell/Betty Huffman Chairs

                                                  (Houston/Austin Councils)

                             Who’s Who Among Blind Texans Award

                                                - Kenneth Semien, Sr., Chair

                                                  (Beaumont Area Council)

                             Outstanding ACBT Member of the Year

                                                - Cindy Finley, Chair

                                                  (South Plains Council)

 

          8:30 am     Speaker: Barbara Madrigal – DARS

                                             Introduced by Carol Edwards

 

          9:00 am     ACBT BUSINESS MEETING

                             Call to Order – Carol Edwards

 

          10:00 am   Elections – Cindy Finley

 

                             Continue Business Meeting

 

          12:00 pm   Conclusion of ACBT 2012 State Conference

 

--ADJOURN—

 

 

          12:30 pm – 2:00 pm  Post Conference Board Meeting

                                               – Acacia Room

 

Go to Main Index
This file was last updated on August 20, 2012